Odpowiem na każde pytanie możliwie szybko.

GG: GG
Skype: Skype
E-mail: alan@jakprzytyc.info
E-mail Forumlarz kontaktowy »
opublikowano: 06.11.2015, Autor: Alan Rybczyński

Niedowaga

niedowaga

Niedowaga to stan niedoboru masy, nie mieszczący się w ramach zdrowego wyniku. Tak mówi encyklopedia, natomiast przedstawię temat ze swojego punktu widzenia. W związku z niedowagą krąży największy mit, a mianowicie: "Jeśli jesteś szczupły to znaczy, że masz niedowagę". To bzdura. Można być szczupłym, a mimo to mieścić się w normie BMI i być całkowicie zdrowym. Dlatego, że wynik ten jest dość tolerancyjny.

W zależności od osoby, niedowaga pomimo niskiego BMI może występować lub nie, ale przyjęto, że najczęściej niedowaga zaczyna się, gdy BMI dorosłej osoby spada poniżej 18,5.

Są chudzielcy (tacy jak ja), którzy za wszelką cenę chcieli lub nadal pragną przytyć. Są i tacy, którzy mimo szczupłości akceptują swoje ciało takim jakie jest, a nawet wolą ten stan rzeczy. Wydawać się może, że powinienem zdecydowanie propagować nieco inny pogląd. Owszem, nie jestem zwolennikiem godzenia się ze wszystkim, co zastaliśmy w swoim życiu i biernym odbieranie tego jako niezmienny fakt, natomiast w tym wypadku trzeba tylko pogratulować niektórym szczuplakom takiego podejścia. Jeśli nasza waga mieści się w normie, a mimo to jesteśmy chudzi nie czujemy się z nią dobrze, podobamy się sobie, to czemu nie! Wolność wyboru :) Przykładem jest mój znajomy, któremu dałem e-book o przytyciu, przeczytał, zrozumiał i stwierdził, że czuje się dobrze w swoim ciele.

Trzeba też pamiętać, że osoby szczupłe zwykle cieszą się lepszym zdrowiem i dłużej żyją. Idąc słowami Michała Tombaka: naukowcy obliczyli, że człowiek w ciągu całego swojego życia zużywa 50 mln kcal, dlatego można obliczyć średnią długość życia.
50 000 000 : 2500 kcal (energia zużyta w ciągu doby) = 20 000, czyli 55 lat. Tyle żyje osoba, która nie ogranicza się w jedzeniu. Chudzielcy zjadają mniej, czyli 50 000 000 : 1 000 = mogą żyć nawet 137 lat!

Dr Josef Jonas w książce „Tajemnice energii życia” mówi z kolei tak:

Wskutek jedzenia narasta zanieczyszczenie i zużycie organizmu, który w końcu umiera. To powoduje, że każde pożywienie jest na swój sposób trucizną. Dlatego tak często w historii zalecano wstrzemięźliwość. Odtrutką jest właśnie to, co nazywamy przyprawą. Takie zalecenia zna również nasza kuchnia. Wiele ziół stosowanych przez nasze babcie, takich jak tymianek, bazylia, lubczyk czy rozmaryn bez wątpienia spełniało taką samą rolę. Widząc je w przepisach rozumiemy, że nie chodzi tu tylko o smakowe kaprysy. […] Jeśli wykażemy dyscyplinę w odżywianiu, to ze zdumieniem spostrzeżemy, że stan naszego zdrowia się poprawia, psychika ulega uspokojeniu, że odkrywamy nowe wymiary życia.

Jakie są przyczyny niedowagi?

 • AIDS;
 • gruźlica;
 • choroby metaboliczne;
 • choroby nowotworowe;
 • choroby pasożytnicze;
 • zaburzenia endokrynologiczne;
 • anoreksja i bulimia;
 • zaburzenia wchłaniania pokarmów.

Niektórzy ludzie mają niedowagę z powodu genetyki, ale oficjalne dane mówią, iż najczęstszą przyczyną niedowagi jest przede wszystkim niedożywienie spowodowane niedostępnością odpowiedniej żywności.


Statystyki niedowagi


statystyki niedowagi
źródło

Wyniki z lat 2007-2008 przeprowadzone przez National Health i Nutrition Examination Survey (NHANES), z wykorzystaniem mierzonych wysokości i wagi wskazują, że szacunkowe 1,6% dorosłych amerykańskich w wieku 20 lat i powyżej ma niedowagę. Kobiety 2,2%, mężczyźni 1,0%.

Zakrojone na ogólnoświatową skalę badania prowadzi WHO. W Polsce, w roku 2001, normalną wagę miało 45,6% Polaków, nadwagę 52,2%, a niedowagę 2,2% ludności. Dla porównania, w Stanach Zjednoczonych normalną wagę miało 35,7%, nadwagę 59,2%, a niedowagę 2,4%. W Wielkiej Brytanii normalną wagę miało 38,6%, nadwagę 59,2%, a niedowagę 2,1%. We Francji nadwagę miało 39%. We Włoszech (2002r.) normalną wagę miało 54,8%, nadwagę 42%, niedowagę 3,3%. Cały czas szukam bardziej aktualnych danych o wynikach BMI różnych narodowości.

Skutki niedowagi

 • choroby krążenia;
 • ryzyko osteoporozy;
 • niska wytrzymałość fizyczna;
 • osłabienie, zmęczenie;
 • słaby system odpornościowy i podatność na infekcje;
 • może powodować anemię i wypadanie włosów;
 • u kobiet utrata miesiączki, bezpłodność, powikłania podczas ciąży, anemia.

Wygląd i prezencja

Trzeba też wiedzieć, że niedowaga, w której mieszczą się wyłącznie osoby wyjątkowo chude, wywołuje w społeczeństwie zdziwienie, żal, a czasem zniesmaczenie. Ponadto wielu ludzi powstrzymuje się przed nazwaniem otyłego grubasem, ale niestety przyklejanie komuś etykiety chudzielca już nie stanowi barier. Dlatego wielu z was pewnie usłyszało o sobie, że jest „chudym jak patyk”, co mogło mocno zaboleć, zwłaszcza kiedy niedowaga przeszkadza nam tak mocno, że staramy się ją pod ubraniem ukrywać. Bardzo często spotykałem się z takimi sytuacjami. Niedowaga może też utrudniać znalezienie partnerki/partnera, natomiast szczupłość mieszcząca się w normie może na sprawy sercowe nie wpływać wcale albo rzadko.